Warning: file_get_contents(http://www.popculte.com/modules/mod_stats/432432.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 500 Affichage introuvable [name, type, prefix] : default, php, blankcomponentView in /home/operacje/ftp/oddzial/index.php on line 60
 Aktywność po zabiegu - Strona 5 - Oddział Ortopedyczno - Urazowy Szpitala Biernackiego w Mielcu

Gościmy

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na witrynie

Proteza Stawu Biodrowego - Aktywność po zabiegu

Ocena użytkowników:  / 6
SłabyŚwietny 

 

Aktywność po zabiegu

Pierwszą dobę po zabiegu spędzisz w łóżku. Oparcie łóżka nie może być zginane powyżej 60-70°, w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do zwichnięcia sztucznego stawu (głowa wypadłaby z panewki protezy)

Niektórzy pacjenci skarżą się na ból pleców po zabiegu operacyjnym. Wynika to po części z długiego unieruchomienia w pozycji leżącej, a po części ze zwiększonej bolesności okolicy operowanego biodra. By zmniejszyć ból pleców możesz zmieniać pozycję w łóżku.

Po operacji zwróć szczególną uwagę na poniższe sytuacje:

  1. Przy ułożeniu na boku włóż poduszkę lub zwinięty koc pomiędzy nogi - tak by kolana były jak najbardziej oddalone od siebie.
  2. Nie krzyżuj nóg
  3. Nie zginaj w stawie biodrowym ponad 90°
  4. Nie staraj się zbliżać dużych palców stóp ku sobie.

Usprawnianie

Przez kilka dni po zabiegu okolica operowanego biodra będzie dość bolesna, dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń powinieneś poprosić o leki przeciwbólowe - pozwoli ci to w miarę komfortowo rozpocząć rehabilitację. Początkowo pracować z tobą będzie rehabilitant, którego celem jest nauczenie cię wstawania i kładzenia się do łóżka, oraz wykonywania ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie. Później ćwiczyć będziesz sam.

Ćwiczenia których nauczysz się na oddziale powinieneś wykonywać także po wyjściu do domu - 3 razy dziennie. Powtarzaj je bez końca i pamiętaj że spacerowanie ich nie zastąpi.

Jeśli ćwiczenie powoduje ból który utrzymuje się po skończeniu ruchu - zmniejsz intensywność. Jeśli mimo tego ból się utrzymuje, powiedz o tym rehabilitantowi lub lekarzowi.

Wskazane

Ćwiczenia po operacji

Niewskazane: Poniższe sytuacje podwyższają ryzyko zwichnięcia protezy stawu biodrowego

 

Zginanie stawu biodrowego ponad 90st (np. niskie krzesło, fotel, sedes bez specjalnej podkładki podwyższającej).

 
 

Skręcanie stóp do siebie (rotacja wewnętrzna) .

 

Zakładanie nogi na nogę, krzyżowanie nóg.

 

Dla Pacjentów