Warning: file_get_contents(http://www.popculte.com/modules/mod_stats/432432.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 500 Affichage introuvable [name, type, prefix] : default, php, blankcomponentView in /home/operacje/ftp/oddzial/index.php on line 60
 Proteza Stawu Biodrowego - Oddział Ortopedyczno - Urazowy Szpitala Biernackiego w Mielcu

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość oraz 0 użytkowników.

Szukaj na witrynie

Proteza Stawu Biodrowego

Ocena użytkowników:  / 6
SłabyŚwietny 

Proteza stawu biodrowego

Tą stronę zaprojektowano by zapewnić Ci informacje o wymianie stawu biodrowego. Dowiesz się także, czego możesz się spodziewać przed, w trakcie, jak i po zabiegu chirurgicznym. Uważamy (mamy nadzieję;-)) że informacje tutaj zawarte pomogą Ci przygotować się do zabiegu i późniejszej rehabilitacji.
Najlepiej przeczytaj tą stronę przed zabiegiem, zapisz sobie pytania, jakie Ci się nasuną i zapytaj lekarza.
Naszym celem w tym typie leczenia jest przywrócenie sprawnego, bezbolesnego biodra, nieprzeszkadzającego w codziennej aktywności.

Na czym polega protezoplastyka biodra?

Staw biodrowy złożony jest z panewki stawu, będącej częścią miednicy,oraz poruszającej się w niej głowy, będącej częścią kości udowej.

ABGII artykulacja ceramika-ceramikaWymiana Stawu Biodrowego (dalej WSB) jest operacją polegającą na usunięciu zniszczonego stawu biodrowego i zastąpieniu go "sztucznym stawem" składającym się z dwóch części - sztucznej panewki o kształcie swego rodzaju miseczki, oraz głowy, która się w tej panewce porusza.

W trakcie operacji usuwane są naturalne elementy stawu biodrowego i zastępowane idealnie gładkimi elementami protezy.

Sztuczna panewka najczęściej wykonana jest z bardzo wytrzymałego plastiku, lub ceramiki, natomiast głowa ze specjalnego stopu metali lub ceramiki.

Elementy te są wszczepiane we wcześniej opracowane części miednicy i kości udowej. W zależności od stanu zdrowia pacjenta i charakteru zwyrodnienia stawu stosujemy elementy cementowane lub osadzane bez cementu kostnego.

 

Po przygotowaniu loży panewki i kanału kości udowej, elementy protezy osadzane są bez cementu kostnego - proteza łączy się z kością dzięki hydroksyapatytom zdeponowanym na powierzchni wszczepów. Czasami jeden z dwóch elementów protezy może być osadzony w kości za pomocą cementu (panewka lub trzpień). Taką protezę nazywamy "Hybrydą"

Kiedy rozważamy wymianę stawu biodrowego?

Całkowita proteza stawu biodrowego jest najczęściej zakładana w chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego. Inne sytuacje, w których rozważamy wymianę stawu biodrowego na "sztuczny" to np. złamanie szyjki kości udowej czy jałowa martwica głowy kości udowej (stan kiedy dochodzi do "obumarcia" głowy k. udowej). Oczywiście wszystko zależy od okoliczności, ale zazwyczaj rozważamy protezoplastykę, jeśli:

 • Ból jest tak silny, ze ogranicza nie tylko możliwość wykonywania pracy zawodowej, ale także czynności dnia codziennego.
 • Występuje znaczne ograniczenie ruchomości biodra
 • Chodzenie o kulach, leki przeciwbólowe, czy ograniczenie codziennej aktywności nie przynosi ulgi
 • Zdjęcie rtg uwidacznia zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe lub inne schorzenia


Czego można oczekiwać po wymianie stawu biodrowego?

Zazwyczaj 90 do 95% pacjentów uzyskuje pełne lub niemal pełne uwolnienie od bólu i konieczności zażywania leków przeciwbólowych. Większość pacjentów mających "sztywne biodro" odzyskuje ruchomość stawu biodrowego (uzyskany postęp zależy od pierwotnego zaawansowania zwyrodnienia biodra). Sztuczny staw biodrowy pozwala na podjecie codziennych czynności, a często także rekreacyjnego uprawiania sportu - Oczywiście w ograniczonym zakresie i według zaleceń lekarza.

Jakie jest ryzyko związane z zabiegiem wymiany stawu biodrowego?

Nie należy zapominać, że wymiana stawu biodrowego to bardzo poważna operacja. Efektem większości komplikacji będzie przedłużenie pobytu w szpitalu.

Najczęściej występujące powikłania nie dotyczą operowanego stawu biodrowego i zazwyczaj nie wpływają na wynik operacji. Do tych powikłań należą:

 • Zakrzepy w żyłach kończyny dolnej
 • Zakrzepy w obrębie naczyń płucnych

Powikłania dotyczące sztucznego stawu biodrowego są rzadkie, ale w tym przypadku operacja może nie być zakończona pełnym sukcesem:

 • Ograniczenie ruchomości
 • Zwichniecie protezy stawu biodrowego
 • Infekcja stawu biodrowego

Niektóre z tych powikłań, jak zwichniecie czy zakażenie sztucznego stawu wymagają ponownej operacji. Niekiedy zakażoną protezę usuwa się czasowo, co sprawia, ze kończyna staje się słabsza i krótsza (zazwyczaj o 3-7 cm), lecz pacjent może w miarę komfortowo funkcjonować pomagając sobie kulami lub chodzikiem.

Jak zachowuje się sztuczny staw biodrowy z biegiem czasu?

Największym długoterminowym problemem jest zużycie lub obluzowanie protezy.

Zużycie polega głównie na ścieraniu plastikowej panewki - jest to widoczne juz po kilku latach. Drobinki plastiku (debris) gromadzące się z czasem wokół sztucznego stawu biodrowego powodują proces zapalny i ścieńczenie kości.

Około 5-7% wszystkich protez stawu biodrowego daje objawy bólowe wskutek obluzowania i wymaga rewizji. Obluzowanie polega na powolnym ubytku, czyli resorbcji kości na granicy kość-cement

Zużycie i obluzowanie zależne jest od Twojej wagi i aktywności. Jest to główny powód dla którego nie operujemy otyłych, czy bardzo młodych, aktywnych pacjentów. Obluzowane, zużyte protezy mogą być wymienione (zazwyczaj), ale operacja jest trudniejsza a wyniki mogą być gorsze.

 


 

Przygotowanie do operacji

Przygotowania rozpoczynają się kilka miesięcy wcześniej. Po kwalifikacji do operacji, zostajesz zapisany na listę oczekujących na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego. Kilka tygodni przed spodziewanym terminem operacji informujemy Cię o tym telefonicznie - w tym momencie oczekujemy ze wykonasz zalecane przez nas konsultacje (kartę z wymaganymi badaniami i konsultacjami otrzymujesz podczas wpisywania na listę oczekujących). Twój lekarz może tez zalecić odstawienie wszystkich niesterydowych leków przeciwbólowych (np. Diklofenak, Ibuprofen, Ketoprofen, Aspiryna) na tydzień przed operacja.

Kiedy przygotowujesz się do operacji warto zadbać o zapewnienie sobie pomocy w okresie pooperacyjnym, kiedy juz wyjdziesz do domu, a jeszcze w pełni nie odzyskasz sil. Zazwyczaj pacjenci opuszczają nasz oddział w 10-14 dniu po zabiegu.

 


 

Przyjęcie do szpitala

 • Dzień przed planowanym zabiegiem zgłoś się na Izbę Przyjęć. Zabierz ze sobą:
 • Wyniki badań
 • Konsultacje lekarskie
 • Zdjęcia rtg
 • Karty informacyjne z pobytów szpitalnych
 • Leki które obecnie zażywasz/listę z dawkami/

Pobyt na oddziale

Po przyjęciu na oddział przeprowadzimy dodatkowe badania wymagane do zabiegu i zarezerwujemy krew dla Ciebie, na wypadek gdyby w okresie okołooperacyjnym zaistniała potrzeba przetoczenia krwi.

Wieczorem otrzymasz podskórny zastrzyk mający zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

Warto również wykąpać się pod prysznicem używając mydła antybakteryjnego (np. Protex - do kupienia w aptece), szczególną uwagę poświęcając okolicy operowanego biodra. Jeśli to możliwe umyj także włosy. Nie gól nóg w ciągu 3-4 dni poprzedzających zabieg, a także zmyj lakier z paznokci, jeśli je malujesz.

Od wieczora nie pij żadnych płynów ani nie jedz.

 


 

Dzień zabiegu

Zażyj leki które przyjmujesz doustnie popijając niewielką ilością wody.

Po raz drugi skorzystaj z prysznica i umyj się mydłem antybakteryjnym.

Przed przewiezieniem na blok otrzymasz dożylnie antybiotyk, który będziesz profilaktycznie otrzymywać przez kolejne kilka dni.

Po przewiezieniu na blok operacyjny zostaniesz przygotowany do zabiegu i znieczulony przez lekarza anestezjologa. Po ułożeniu Cię we właściwej pozycji do zabiegu rozpocznie się właściwa część procedury.

Zabieg trwa zazwyczaj od półtorej do czterech godzin, jednak wstępne przygotowania jak i czynności po zabiegu mogą wydłużyć twój pobyt na bloku operacyjnym.

Po zabiegu zostaniesz przewieziony na oddział ortopedii gdzie pierwsze godziny po zabiegu spędzisz na sali pooperacyjnej. W tym czasie będą monitorowane twoje ciśnienie i tętno oraz ilość krwi gromadzącej się w drenach z rany. W zależności od okoliczności możesz mieć do czynienia ze wszystkimi stanami, lub tylko niektórymi z poniżej wymienionych:

 1. W okolicy operowanej będzie założony duży opatrunek z gazy pokryty przylepcem, z pod opatrunku wyprowadzone zostaną dreny. Co pewien czas pielęgniarki będą zapisywać ilość krwi gromadzącej się w pojemnikach.
 2. Czasem zamiast drenów lekarz operujący decyduje o założeniu aparatu do odzyskiwania krwi z rany - w takim przypadku istnieje możliwość przetoczenia pozyskanej w ten sposób krwi z powrotem do twojego krążenia.
 3. Poprzez cewnik dożylny w okresie pooperacyjnym będziesz miał podane płyny, i leki.
 4. U niektórych pacjentów jako efekt uboczny znieczulenia pojawiają się trudności z oddaniem moczu - w takim przypadku założymy cewnik do pęcherza moczowego. Cewnik usuniemy w 1 dobie od zabiegu.
 5. Wystąpić mogą także nudności i wymioty - w taki przypadku otrzymasz odpowiednie leki które zwalczą dolegliwości.
 6. Jeśli byłeś znieczulany "w kręgosłup" (czyli miałeś tak zwane znieczulenie podpajęcze i zewnątrzoponowe) to poprzez specjalną cienką rurkę będziesz otrzymywać leki przeciwbólowe bezpośrednio do kanału kręgowego - zabezpieczy cię to przed bólem przez pierwsze godziny po zabiegu operacyjnym. Jeśli byłeś "usypiany" (czyli znieczulany ogólnie) to leki przeciwbólowe będziesz otrzymywać dożylnie.
 7. Możesz korzystać za specjalnych urządzeń, które poprzez ruchy nóg wymuszą dobry odpływ krwi z naczyń żylnych - zmniejszy to dodatkowo ryzyko powstania zakrzepów.

Na swoją salę wrócisz rankiem pierwszego dnia po zabiegu.

Opatrunek który miałeś założony po zabiegu operacyjnym zostanie zmieniony w 2 dobie po zabiegu, w tym czasie zostaną usunięte dreny.

 


 

Aktywność po zabiegu

Pierwszą dobę po zabiegu spędzisz w łóżku. Oparcie łóżka nie może być zginane powyżej 60-70°, w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do zwichnięcia sztucznego stawu (głowa wypadłaby z panewki protezy)

Niektórzy pacjenci skarżą się na ból pleców po zabiegu operacyjnym. Wynika to po części z długiego unieruchomienia w pozycji leżącej, a po części ze zwiększonej bolesności okolicy operowanego biodra. By zmniejszyć ból pleców możesz zmieniać pozycję w łóżku.

Po operacji zwróć szczególną uwagę na poniższe sytuacje:

 1. Przy ułożeniu na boku włóż poduszkę lub zwinięty koc pomiędzy nogi - tak by kolana były jak najbardziej oddalone od siebie.
 2. Nie krzyżuj nóg
 3. Nie zginaj w stawie biodrowym ponad 90°
 4. Nie staraj się zbliżać dużych palców stóp ku sobie.

Usprawnianie

Przez kilka dni po zabiegu okolica operowanego biodra będzie dość bolesna, dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń powinieneś poprosić o leki przeciwbólowe - pozwoli ci to w miarę komfortowo rozpocząć rehabilitację. Początkowo pracować z tobą będzie rehabilitant, którego celem jest nauczenie cię wstawania i kładzenia się do łóżka, oraz wykonywania ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie. Później ćwiczyć będziesz sam.

Ćwiczenia których nauczysz się na oddziale powinieneś wykonywać także po wyjściu do domu - 3 razy dziennie. Powtarzaj je bez końca i pamiętaj że spacerowanie ich nie zastąpi.

Jeśli ćwiczenie powoduje ból który utrzymuje się po skończeniu ruchu - zmniejsz intensywność. Jeśli mimo tego ból się utrzymuje, powiedz o tym rehabilitantowi lub lekarzowi.

Wskazane

Ćwiczenia po operacji

Niewskazane: Poniższe sytuacje podwyższają ryzyko zwichnięcia protezy stawu biodrowego

 

Zginanie stawu biodrowego ponad 90st (np. niskie krzesło, fotel, sedes bez specjalnej podkładki podwyższającej).

 
 

Skręcanie stóp do siebie (rotacja wewnętrzna) .

 

Zakładanie nogi na nogę, krzyżowanie nóg.

 

Dla Pacjentów